Mutfak Lavabosunu Tıkayan Etmenler Neler?

0 2

Mutfak lavabosunun tıkanması uzun süreli büyük sorunlara yol açabilir. Tıkanan mutfak lavabosunu açmak için insanlar ellerindeki imkanlarla bazı çözümler üretir. Örneğin lavabo pompasıyla açmak ya da telle açmak kısa sürede işe yarar. Fakat bu çözümler uzun süreli tıkanmaların giderilmesi için kullanılamaz.

Mutfak lavabo açıcı kimyasallar da satın alınarak lavabonun tıkanması engellenebilir. Fakat bu gibi yöntemler hem mutfak borularına zarar verir hem de ortama kötü bir koku yayarak insan sağlığını tehdit eder.

Mutfak Lavabosu Neden Tıkanır?

Mutfak lavabosu tıkanıklığı sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Mutfak lavabosunda kullanılan borunun eğimsiz olması,
  • Mutfak borusunun, ana gider borusuna uzak olması,
  • Mutfak lavabosuna katı ve sıvı yağ dökülmesi,
  • Semizotu, patates, pırasa, ıspanak gibi çamurlu olan sebzelerin lavabonun içerisinde yıkanması,
  • Sebze soyma işlemlerinin mutfak lavabosunun içerisinde yapmak ve atıkları lavaboya atmak,
  • Tesisat sisteminin içerisinde zamanla oluşan kireçlenme, yağlanma ve taşlaşma gibi durumlar bir süre sonra mutfak lavabosunun tıkanmasına sebep olur.

Manisa tesisatçısı yardımıyla lavabonun neden tıkandığı tespit edilebilir. Bu durumda ilk olarak borunun kullanılabilir durumda olup olmadığına bakılır. Eğer tıkanıklık gider borusuna zarar vermediyse boruyu yenilemek yerine tıkanıklık ve yağların hepsi temizlenir. Borunun şekli yüzünden tıkanıklık oluştuysa, borunun baştan değiştirilmesi gerekebilir. Bunun için alanında uzman tesisatçı ekip ile çalışılması önemlidir. Aynı şekilde tıkanıklığın giderilmesinde kullanılan malzemelerin de en yüksek kalitede olması önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99