Banyonuzda Küf Oluşmasını Nasıl Durdurursunuz?

0 1

Banyonuzu temiz tutmak her zaman gerekli olsa da küflenmeyi önlemeyeceğinizi biliyor muydunuz? Küf, temizliğin değil, yüksek nemin bir işlevidir ve banyo, belki de bodrum hariç, evimizin en nemli odalarından biri olduğundan, banyolarımızın küf oluşumu için bir yer olması şaşırtıcı değildir.

Küf oluşumunu önlemek neme karşı bir savaştır. Duş, lavabo ve tuvalet nem seviyelerinin yükselmesine neden olur ve su ayrıca paspas, havlu ve perdelerin içine girebilir. Sıcak bir duş almak ve kapıyı kapatmak, su buharının duvarlarda, tavanlarda ve zeminlerde birikmesine neden olabilir. Tüm bu faktörler, banyonuzdaki nemin yükselmesine ve küf oluşumu için gerekli koşulların oluşmasına neden olur.

Uygun Havalandırma Sağlayın

Banyonuzdaki nemi azaltmada ve küflenmeyi önlemede ilk savunma hattı etkili bir vantilatör kullanmaktır. Havalandırma, banyonuzdaki nemi çeker ve dışarı atar. Fanın alanınız için yeterince güçlü olduğundan emin olmak için iki kez kontrol edin.

Ek olarak, havalandırmayı sadece o zaman değil, duş ve banyo sırasında da çalıştırmak önemlidir. Havalandırma, duşunuz bittikten en az 30 dakika sonra da çalışmalıdır. Bu, yukarıda bahsedilen duvarlarınızın ve tavanınızın rutubetlenmesini önler. Hatta bazı fanların belirli bir süre sonra kapatmak için yerleşik bir zamanlayıcısı bile vardır, böylece kapatma konusunda endişelenmenize bile gerek kalmaz!

Silecek Kullanın

Belki duş temizliği için özel sileceklerin var olduğunu biliyordunuz, ancak bilmiyorsanız, bunlar duş duvarlarınızda ve zeminlerinizde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Muhtemelen her gün duştan sonra yapılacak silecekler ile temizlik yapmak nemi büyük ölçüde azaltabilir.

Sızıntıları Hemen Düzeltin

Duş ve lavabonuzdan gelen neme ek olarak, sıhhi tesisat sızıntılarından da su birikerek banyonuzun nemini artırabilir. Sızıntıyı görür görmez sorunu giderin, daha sonra ertelemek isteyeceğiniz küçük bir damla bile olsa. Bu küçük damlama, küfün büyümesini kolaylaştıran nemde bir artışa neden olabilir ve küfü önlemek, büyümeye başladıktan sonra ondan kurtulmaktan her zaman daha kolaydır. Bunun için Manisa tesisatçı yardımı alarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99