Evde Su Tasarrufu Yapmanın Kolay Yolları

0 1

Evinizin içinde, banyo, su kullanımının en yaygın olduğu yerdir. İster daha uzun süre duş alın, ister dişlerinizi fırçalarken lavaboyu açık bırakın, bu eylemler şaşırtıcı miktarda su israfına neden olabilir.

Ortalama bir banyo musluğu dakikada 5 litre su akıtabileceğinden, su tasarrufu yapmanın en iyi yollarından biri dişlerinizi fırçalarken, ellerinizi ovarken veya yüzünüzü yıkarken musluğu kapatmaktır. Ek olarak, basit bir havalandırıcı, fazla su akışını kısıtlamaya yardımcı olabilir. Çoğu modern musluk, önceden kurulmuş bir havalandırma delikleri ile gelir, ancak daha eski veya eski lavaboları kontrol etmek önemlidir.

Gördüğümüz bir diğer büyük su israfı da duş başlıklarıdır. Duş başlığınız dakikada 10 damla su sızdırıyorsa , bu her yıl 1000 litreden fazla su kaybına yol açar. Bu sadece kaynakları tüketmekle kalmaz, aynı zamanda su faturanıza biraz para da ekleyebilir. Duşta sudan ve paradan tasarruf etmenin en iyi yollarından biri, düşük akışlı bir duş başlığı kullanmaktır.

Banyo bakımı söz konusu olduğunda, olası sorunları ertelememek en iyisidir. Sızdıran bir musluk veya duş başlığı can sıkıcı görünebilir, ancak sisteminizde çok fazla basınç olduğunu da gösterebilirler. Ne olursa olsun, profesyonel bir tesisatçı tarafından kontrol edilmesini öneririz.

Mutfakta Su Tasarrufu

Mutfakta su kullanımı söz konusu olduğunda en çok israfı bulaşık yıkarken ve sebzeleri durularken görüyoruz. Neden diye sorarsanız, cevap musluktur. Çok fazla ev sahibi, bulaşıkları veya sebzeleri yıkarken musluğu açık bırakıyor.

Musluğu arka planda çalıştırmak, tüm suyun tesisat sisteminizden geçerek ve su atığı olarak sona ermesine olanak tanıması demektir. Bunun yerine, bulaşıklarınızı yıkarken ıslatın. Ayrıca, sebzelerinizi ovmadan ve kısa bir durulamadan önce ıslattığınızdan emin olun. Bu, mutfakta su kullanımını ve su israfını azaltmanın kolay bir yoludur.

Kaçak ve sızıntı gibi durumlar da önemli faturalara işaret edeceği için Manisa tesisatçı ile bu türden sorunlara da çözüm bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99