Çatıdan Su Sızıntısı Nasıl Önlenir?

0 12

Çatıdan su sızması tesisat sisteminden, yağmur oluklarından ya da çatı kaplamasından kaynaklanabilir. Çatı kaplamalarında kalitesiz malzemeler kullanıldıysa yağmur yağdığı zaman suyu geçirir. Bununla birlikte kötü hava şartlarında ve kar yağmasında da buzlar edildikten sonrasının su sızıntısı görülebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için çatı yalıtımlarının yapılması gerekmektedir. Çatı yalıtımı suyun sızmasını engellemesi ile birlikte çatı katını daha sıcak tutar.

Çatıdan Neden Su Sızar?

Çatıdan su sızıntısı yapılan tesisatın eskimesinden ve kullanılan malzemelerin kalitesizliğinden olabilir. Bununla birlikte yağmur oluklarının tıkanmasıyla da su sızıntısı gözlemlenebilir. Sonbahar aylarında ağaçlardan yapraklar döküldüğü zaman yağmur oluklarını tıkayabilir. Daha sonra yağmur yağar ise taşan yağmur olukları yüzünden bütün su çatı eşiğine gidecektir. Çatıdan su taşması görüldüğü zaman su sızmaları da meydana gelebilir. Tesisat sisteminde herhangi bir kaçak varsa çatıdan su sızıntısı gözlemlenebilir. Su borusunun çatlaması ya da pimaş borusunun tamamen kırılması yüzünden su kaçağı görülebilir. Bu iki durumda da sızan su betona zarar verecektir.

Çatıdan Su Sızması Tamiri

Çatıdan su sızmasının tamiri için ilk olarak suyun neden sızdığı tespit edilmelidir. Eğer çatı kaplamasında kalitesiz bir malzeme kullanıldıysa bu malzemeler tamamen değiştirilerek daha kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Bununla birlikte çatıya baştan yalıtım da yapılabilir. Bu da suyun sızmasını engelleyecektir.

Eğer yağmur olukları yüzünden su sızıntısı gözlemleniyorsa bu durumda su tesisatçısı çağırarak oluklar tamamen temizlemelidir. Yağmur oluğu robot cihazlar ile tamamen açılmaktadır. Açma işlemlerinden sonra kameralı görüntüleme cihazı aracılığıyla kontrol edilmesi gerekir.

Su sızıntısının bir diğer nedeni olan tesisat sistemi dolayısıyla bir problem varsa tesisat borularının tamamen değiştirilmesi gerekir. Eğer su sızıntısı küçük bir çatlak yüzünden oluşmuşsa kimyasal ilaç yardımıyla bu çatlak kapatılabilir. Büyük bir çatlak varsa tamamen borunun onarımı yapılmalıdır. Tesisat boruları açık ya da kapalı bir yerde olsa da Manisa su tesisatçısı kullandığı malzemeler sayesinde borunun nerede olduğunu tespit eder. Borunun çatlağının nereden olduğu ve boyutu da tespit edildikten sonra onarım işlemlerine hemen başlatılır. Çatıdan su sızıntısı görülmesi daha büyük sorunlara yol açabileceği için zaman kaybetmeden tamirinin yapılması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99