Boru Korozyonu Nasıl Olur?

0 1

Borular sonsuza kadar sağlıklı kalmaz. Bakır borular bile 50 yılı aşkın ömre sahip olmalarına rağmen zamanla ve belirli koşullarda korozyona uğrarlar. Boru korozyonu tesisatınızı ve evinizin suyunu nasıl etkiler ve borularınızın paslanmasını nasıl önlersiniz soruları önemlidir.

Korozyon, farklı boru türlerini farklı şekillerde etkiler. Dökme demir boru korozyonu, galvanizli boru korozyonundan farklı görünür ve birkaç faktörden kaynaklanabilir. Sonuç olarak: Tesisatınızın ve içtiğiniz suyun güvenli olmasını istemelisiniz.

Boru Korozyonunun Nedenleri Nelerdir?

Korozyon, elektrokimyasal bir elektron değişimidir. Bu, borunuzdaki metalin başka bir maddeyle temas etmesi nedeniyle elektron kaybettiği anlamına gelir. Moleküler düzeydeki bu aşınma giderek büyür ve sonunda paslanmaya, tıkanmalara veya sızıntılara yol açar.

Metal borularda korozyonun daha yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Düşük PH. Düşük bir PH (7’den az) suyunuzun asidik olduğunu gösterir. Asitli su, boruları içeriden çözebilir ve bakır boru korozyonunun yaygın bir nedenidir.
  • Yüksek oksijen. Suyunuzdaki daha yüksek oksijen seviyesi oksidasyonu veya paslanmayı hızlandırabilir. Zamanla oluşan kontrolsüz pas, borularınızı paslandıracak ve tıkayacaktır.
  • Su özellikleri. Sert sudaki yüksek mineral içeriği kireçlenmeye ve mineral birikmesine neden olabilir. Sudaki metaller, elektronların yüksek elektron sayısına sahip metallerden daha az elektronlu metallere aktarıldığı galvanik korozyona neden olabilir.
  • Elektrik akımları. Topraklanmamış bir elektrik akımı bakır bir borudan aşağı inebilir ve aşındırıcı bir reaksiyonu tetikleyebilir.
  • Yüksek hız. Yüksek hızda hareket eden su, özellikle sıcak su, borularınızı erken yıpratabilir.

Tüm bu sorunları tespit etmek ve gerekli onarım çalışmalarını sağlamak için Manisa tesisatçı ile iletişime geçebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99