Yoğuşmalı Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

0 28

Yoğuşmalı kombi: yoğuşma kelime anlamı olarak gaz halinde bir madde ısı vererek hal değiştirmesi olayına denir. Yoğuşma sırasında Gaz olarak kullanılan madde Isı vererek Sıvı hale dönüşür ve ortaya çıkan fazla enerji sonucu ortaya Enerji ve Isı çıkarır. Burada oluşan Isı ise sisteme verilerek istenilen alanlarda ısınma ya da enerji olarak kullanılır. Bu avantaj sayesinde daha fazla güç üreten Sistem daha verim, performans anlamında gözle görülür bir avantaj oluşturur.- Günlük hayatımıza giren kombiler birçok insanın ve ortamın ısınmasını sağlamaktadır. Uzun yıllar boyu evimizde bulunan kombiler kendi aralarında da farklılıklar oluşturmaktadır. İlk olarak sunulan kombiler teknoloji olarak çok yeni ve gelişmiş olmadığı için verim ve performans açısından çok avantajlı değillerdi.

Yoğuşmalı Kombi Nedir?

İlk çıkan kombilerde verim, teknik ve performans çok farklı olduğu için  Bir birim yakıt ile üretilen ısı ile şuan ki kombilerde üretilen ısı birbirinden farklı olacaktır. Yakıtların kullanımı ve tahliye sırasında oluşan farklı teknikler sayesinde üretilen ısı maksimum seviye olması için kullanılmaktadır. Kombilerde yoğuşmanın kullanılmasının en büyük sebeplerinden birisi verimi arttırmaktır. Kullanılan yakıt tepkimeye girmesi sonucu enerji ortaya çıkarır ve Ortama zehirli gazlar oluşturur. Bu gazların arasında yanma potansiyeli olan gazlarda Baca yardımıyla tahliye edilir. Bu Tahliyeden önce Yoğuşmalı kombi özelliği varsa ya da diğer adıyla Isı eşanjörüne sahip ise Yanabilecek Gazlar yeniden sisteme gönderilir ve ısı oluşturması sağlanır. Bu sayede hem yakıt tüketiminden hem de Verimden kayıp yaşanmadan Sistem işleyişi devam eder.

yogusmali-kombi

Yoğuşmalı Kombilerin Bakım Hizmeti

Kombide bu özellik yok ise yukarıda vermiş olduğum işleyiş devam eder ve tahliye sırasında ısı Eesanjorü olmadığı için direk olarak sistemden Baca yardımı ile tahliye edilir. Kullanıcı kişiler bu farkı anladığından dolayı artık eski tip Kombi satışları durduruldu bu sayede hem doğa kirliliği hem de tasarruf yapılmak için bu uygulamaya geçildi. Bu uygulama doğa kirliliğini azaltmaya yönelik fayda sağlayacaktır. Bu kombiler eski tip kombilerden farklı oldukları için kullanım süreleri Genellikle 15-20 Yıl arasındadır. Kombinin kullanımı ve bakımlarının yapılması gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda bu sürede değişmeler görülebilmektedir.

Eski tip kombilerle maliyet olarak daha benzerlik gösteren bu sistemler uzun vadeli kullanımda tasarruf olarak fayda sağlayacaktır. Bu sebeple uzun süre kombi kullanımı yapılan alanlarda Yoğuşmalı kombi özellikle tercih edilmektedir.  Çok küçük bir alanı ısıtmak için kullanılmayan bu sistemler Orta boyutlu evlerde tercih sebebi olmakta. Günümüzde yakıt tüketiminin azaltılmak istenmesi ve hava kirliliği ile mücadele konusunda önemli bir etken olan kombiler. Yapılan anlaşmalar sonucunda Eski tip kombilerin yerine kullanılması sağlanmaktadır. Resmi olarak da desteklenen bu sistem günlük hayatımızdaki değişimlerden birisi olarak görülmektedir. Yoğuşmalı kombi ile ilgili daha fazla bilgi için Manisatesisat adlı sitemizi inceleyebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99